blog_2

Łzy dosłownie umożliwiają nam widzenie. Smarują one nasze gałki oczne i powieki, zapobiegając w ten sposób odwodnieniu oczu. Zapewniają również gładką powierzchnię do załamywania światła, dostarczają tlen i są istotnym elementem systemu obronnego oka, który chroni przed szeregiem patogenów. Poniżej zagłębimy się w skład i rodzaje łez, a także wyjaśnimy, dlaczego są one tak korzystne dla naszego fizycznego i emocjonalnego samopoczucia.

Struktura łez

Łzy składają się z trzech warstw: lipidowej, wodnej i śluzowej.

Warstwa lipidowa jest najbardziej zewnętrzną warstwą i zapobiega parowaniu łez. Lipidy są wytwarzane przez maleńkie gruczoły w powiekach, zwane gruczołami rzęskowymi.

Warstwa wodnista, która jest warstwą środkową, stanowi 95% naszych łez. Warstwa ta dostarcza substancji odżywczych do rogówki, zapobiega infekcjom i leczy uszkodzenia oka. Warstwa ta składa się głównie z wody i jest produkowana przez gruczoł łzowy.

Warstwa śluzowa znajduje się najbliżej oka. Powleka ona rogówkę i stanowi równą platformę, która umożliwia równomierne rozprowadzenie filmu łzowego na powierzchni oka. Warstwa ta produkowana jest przez jeszcze mniejsze gruczoły zwane komórkami gruczołowymi.

łzy

Trzy rodzaje łez

Łzy składają się z wody, soli, aminokwasów, przeciwciał i lizozymów (enzymów antybakteryjnych). Istnieje jednak kilka rodzajów łez, a ich skład jest różny. Na przykład, łzy wydzielane podczas płaczu różnią się od łez, które zalewają nasze oczy w obecności czynników drażniących, takich jak cebula, kurz czy alergie.

Ludzie produkują trzy rodzaje łez:

  1. Podstawowe - te łzy znajdują się stale w przedniej części gałki ocznej i tworzą płynną warstwę nad gałką oczną, aby utrzymać ją w stanie nawilżenia.
  2. Odruchowe - łzy te pojawiają się, gdy oko jest podrażnione, np. gdy czujemy, że oczy są zapiaszczone lub gdy dostajemy do oczu kurz, piasek lub inne małe ciała obce.
  3. Psychogenne - łzy te są wywoływane przez emocje. Posiadają one wyższy poziom białka niż łzy podstawowe i odruchowe, przez co są grubsze, co powoduje, że płyną wolniej. Łzy psychogenne składają się z wyższego stężenia hormonów stresu, takich jak hormon adrenokortykotropowy i enkefalina leucynowa (naturalny środek przeciwbólowy). Sugeruje to, że łzy emocjonalne odgrywają ważną rolę w równoważeniu poziomu hormonów stresu.

Łzy pełnią następujące funkcje

Zapobieganie suchości
Łzy zapobiegają suchości poprzez natłuszczanie powierzchni oka. Za każdym razem, gdy mrugamy, rozprowadzamy tę amortyzującą warstwę łez po przedniej części oka.

Dostarczanie tlenu i składników odżywczych
Tlen i składniki odżywcze są dostarczane do rogówki przez nasze łzy.

Zapobieganie infekcjom
Łzy nie tylko wypłukują ciała obce, które dostają się do oka, ale również zapobiegają infekcjom dzięki zawartej we łzach właściwości antybakteryjnej zwanej lizozymem. Ten antybakteryjny czynnik zwalcza zarazki, które zbieramy w naszym otoczeniu.

Leczenie uszkodzeń oczu
Łzy składają się z substancji, które leczą uszkodzenia powierzchni oka. Uszkodzenia mogą być spowodowane przez ciała obce, a nawet wysoką ekspozycję na promienie UV.

Tworzą gładką powierzchnięoka
Łzy smarują i wygładzają powierzchnię oka, dzięki czemu światło jest prawidłowo ogniskowane, a my widzimy wyraźnie.

Usuwają toksyny
Łzy emocjonalne zawierają więcej toksycznych produktów ubocznych niż łzy odruchowe (wywołane podrażnieniem), dzięki czemu mogą wypłukiwać wiele toksyn i hormonów stresu.

Tłumią ból i poprawiają nastrój
Płacz przez dłuższy czas uwalnia oksytocynę i endorfiny. Te hormony dobrego samopoczucia mogą pomóc w zmniejszeniu zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego bólu. Gdy endorfiny zostaną uwolnione, twoje ciało może wejść w bardziej zrelaksowaną fazę, a oksytocyna zapewni ci poczucie spokoju i dobrego samopoczucia.

Jak widzisz, łzy są nieocenione dla wyraźnego widzenia, ochrony oczu, wypłukiwania substancji drażniących i łagodzenia emocji.