Pływaki w oku

blog_2

Co to są pływaki?

Pływaki to grudki białka unoszące się wewnątrz oka, które rzucają cienie na siatkówkę. Cienie te powodują pojawienie się w polu widzenia małych ciemnych plamek, znanych jako "pływaki". Są one niezwykle powszechne, a wiele osób w każdym wieku doświadcza ich w ciągu swojego życia.

Co powoduje powstawanie "pływaków"?

Pływaki są zazwyczaj spowodowane kurczeniem się ciała szklistego, galaretowatej substancji w oku, która pomaga mu zachować okrągły kształt. Szklistka pociąga za siatkówkę i uwalnia więcej materiału, który może tworzyć pływające plamki. Z wiekiem szklista ma również tendencję do starzenia się i rozpadania, co prowadzi do zlepiania się tworzących ją włókien białkowych i powstawania pływaczek.

Pływaki mogą wystąpić u każdego, ale istnieją pewne okoliczności, które zwiększają podatność na ich powstawanie. Należą do nich

  • Duża krótkowzroczność
  • podeszły wiek
  • Cukrzyca
  • Niedawna operacja zaćmy

W rzadkich przypadkach efekt "floaters" może być spowodowany poważniejszym urazem oka, takim jak zakażenie, zapalenie, krwotok, przedarcie siatkówki lub uraz oka. W takim przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do okulisty w celu podjęcia leczenia w nagłym przypadku.

Czy "pływaki" są niebezpieczne?

Pływaki są zjawiskiem normalnym i zazwyczaj nie są niebezpieczne. Czasami jednak mogą być objawem poważniejszego problemu z oczami. Zawsze najlepiej jest poinformować okulistę o zauważeniu pływaków i o wszelkich nagłych zmianach mających wpływ na widzenie.

Oznaki świadczące o tym, że pływaki mogą być wskaźnikiem poważniejszego problemu, są następujące

  • Pływaki, które pojawiają się nagle
  • Duża liczba pływaków
  • Duża liczba błysków światła
  • Ciemna zasłona przypominająca kurtynę nad widzeniem

Mogą to być objawy tylnego odłączenia ciała szklistego (PVD), w którym ciało szkliste oddziela się od oka. Ta poważna choroba oczu może prowadzić do odwarstwienia siatkówki i możliwej utraty wzroku, dlatego wymaga leczenia w trybie pilnym. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem okulistą.

Większość pływaków w oku po prostu osiada poniżej linii wzroku i nie powoduje żadnych szkód. Niemniej jednak, ponieważ mogą one wskazywać na poważniejszy problem z oczami, należy zawsze informować swojego optometrystę o ich obecności oraz o wszelkich zmianach w widzeniu. Eksperci okulistyczni firmy True Eye Experts ocenią Twoje pływaki w oku, aby upewnić się, że nie są one oznaką poważniejszego schorzenia. Przyjdź do naszych okulistów Trinity i New Tampa już dziś, aby chronić swój wzrok!