Niebieskie światło a Twoje oczy

blog_2

Dlaczego Twój okulista troszczy się o niebieskie światło

Mniej więcej dziesięć lub dwa lata temu okuliści pytali swoich pacjentów, czy kiedykolwiek korzystali z komputera. Obecnie nie chodzi o to, czy komputer jest używany, ale raczej o to, ile godzin dziennie. Wielu okulistów odkrywa, że ich pacjenci używają od 2 do 4 ekranów jednocześnie! Ekrany komputerów, telefonów komórkowych i tabletów wykorzystują diody elektroluminescencyjne (LED), aby zapewnić widzom jasny i ostry obraz. Światło LED składa się z bardzo dużej ilości światła o długości fali "niebieskiej".

To niebieskie światło jest również określane jako wysokoenergetyczne światło widzialne (HEV) i występuje naturalnie w świetle słonecznym. Spośród wszystkich rodzajów światła, jakie może zobaczyć ludzkie oko, światło niebieskie jest najsilniejsze. Im większa moc fali świetlnej, tym głębiej może ona przenikać do tkanek, zanim zostanie pochłonięta lub zablokowana. Pomyśl, o ile silniejsze są słoneczne promienie UV na równiku niż w Kanadzie. Im silniejsze jest promieniowanie UV, tym głębiej i mocniej poparzy Twoją skórę.

Udowodniono, że ta niezwykle krótka i silna długość fali jest bardzo szkodliwa dla wrażliwej tkanki wewnątrz oka. Oprócz szkód dla zdrowia oczu, światło niebieskie ma wiele innych szkodliwych skutków dla ogólnego stanu zdrowia i jakości życia.

Szkodliwe skutki działania niebieskiego światła

Badania przeprowadzone zarówno na Uniwersytecie Harvarda, jak i w Paris Vision Institute wykazały, że istnieje bezpośredni związek między ekspozycją na światło niebieskie a obumieraniem komórek siatkówki. Wpatrywanie się w ekran komputera dosłownie zwiększa tempo obumierania komórek w gałce ocznej. To drastycznie zwiększa ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej (głównej przyczyny ślepoty w Ameryce).

Ponadto z badań przeprowadzonych w Europie wynika, że nocna ekspozycja na światło HEV zakłóca naturalną produkcję melatoniny w organizmie. Ta naturalnie występująca w organizmie substancja chemiczna jest uwalniana po zachodzie słońca, aby wywołać zmęczenie i ułatwić głęboki sen REM. Czy korzystasz w nocy z komputera? A może czytasz w łóżku na tablecie lub telefonie? Wśród czołowych naukowców panuje przekonanie, że współczesne społeczeństwo nie ma wystarczającej ilości regenerującego snu z powodu upośledzenia cyklu melatoninowego spowodowanego korzystaniem z komputera.

W ostatniej dekadzie pojawiło się także nowe zjawisko, znane jako cyfrowe zmęczenie oczu. Nazywane czasem zespołem widzenia komputerowego, charakteryzuje się ono tępym bólem i bólem oczu. Do innych objawów należą drgające powieki, bóle głowy, a nawet nieostre widzenie w nocy. Objawy te są często przypisywane nawykowemu korzystaniu z urządzeń elektronicznych.

Co mogę zrobić, aby chronić się przed światłem niebieskim?

Twój okulista nie będzie oczekiwał od Ciebie wyrzucenia telefonu i komputera. Nie jest też rozsądnym oczekiwaniem "ograniczenie" korzystania z urządzeń (choć to też pomogłoby rozwiązać problem). Jest więc tylko jedna odpowiedź: okulary z soczewkami blokującymi i pochłaniającymi światło niebieskie. Istnieje wiele rodzajów powłok antyodblaskowych, które to umożliwiają, a nawet specjalne pigmenty dodawane do soczewek, które pochłaniają niebieskie światło, zanim dotrze ono do oczu. Jeśli przebywasz na słońcu, innym sposobem ochrony oczu są okulary przeciwsłoneczne.

Istnieje kilka mniej skutecznych metod ochrony oczu przed światłem niebieskim, które jednak warto poznać. Zachęcamy do regularnych, 20-sekundowych przerw od pracy przy komputerze, co najmniej 3 razy na godzinę, a wysokiej jakości filtr do ekranu komputera pomoże zmniejszyć ilość emitowanego światła niebieskiego.

Oko o tym nie wiedziało

Dawne ekrany komputerowe były duże i nieporęczne. Zużywały dużo energii elektrycznej, a obraz na nich nie był zbyt jasny i wyraźny. Ekrany LED zastosowano, aby zaoszczędzić miejsce, ale co ważniejsze, aby zużywały mniej energii elektrycznej, a jednocześnie były jaśniejsze i wyraźniejsze. Ponieważ światło niebieskie ma tak krótką i silną długość fali, do zasilania ekranu nie potrzeba wiele energii. W końcu to sama fala świetlna wykonuje całą pracę, aby dotrzeć do oczu widza. Oczywiście nie bez znaczenia jest fakt, że ekrany LED są stosowane także w telefonach komórkowych.