Masz styrysy? Oto dlaczego powracają (i co możesz z tym zrobić)

blog_2

Jeśli kiedykolwiek zadawałaś sobie pytanie: "Dlaczego ciągle dostaję zakoli?" lub nie jesteś pewna, czy guzek koło oka to w ogóle zakole, wiesz, że brak jasnej odpowiedzi może być niepokojący. Jeśli chcesz się dowiedzieć, co to są styki, co je powoduje, jak im zapobiegać i dlaczego powracają, czytaj dalej. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć.a

Co to są stypy powiek?

Wiele osób porównuje wygląd sztyftu do pryszcza. Jeśli jednak zauważysz lub poczujesz mały, czerwony guzek na mieszku rzęs lub gruczole łzowym, może to być właśnie stygmat.
Styki to delikatne zgrubienia na powiece lub wokół niej, które mogą powodować ból i dyskomfort. Dzieje się tak dlatego, że technicznie rzecz biorąc, styr jest infekcją mieszków włosowych lub gruczołów.

Te nieprzyjemne grudki mogą występować zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie powieki, choć częściej występują po zewnętrznej stronie.

Co powoduje powstawanie styren?

Kiedy mieszek włosowy na powiece ulega zakażeniu, dochodzi do powstania styrenu. Do zakażenia może dojść z kilku powodów, w tym przez drapanie tego miejsca lub przedostanie się bakterii do gruczołu lub mieszka. Może się to zdarzyć, gdy dotykasz twarzy nieczystymi rękami lub nakładasz stary lub wspólny makijaż. Może to być również spowodowane zatkaniem porów przez pot, makijaż, chlor i inne czynniki.

Osoby z chorobą skóry - trądzikiem różowatym lub diagnozą medyczną blepharitis mają zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia styrenu. W przypadku zapalenia brzegów powiek jest to spowodowane stanem zapalnym powiek, który towarzyszy temu schorzeniu. W przypadku trądziku różowatego jest to spowodowane tym, że trądzik różowaty oczny może prowadzić do zatkania gruczołów. Inne schorzenia zwiększające ryzyko to cukrzyca i łojotokowe zapalenie skóry.

Jak leczyć stygę?

Podstawowym sposobem leczenia styrenu jest przykładanie ciepłego okładu na oko 2-3 razy dziennie, aż do ustąpienia objawów. Ważne jest, aby stosować mokrego ciepłego kompresu - to właśnie pomoże stygrysowi obkurczyć się i zmniejszyć jego rozmiar. W domowych sposobach można zastosować wiele różnych rozwiązań, od ciepłych jajek ugotowanych na twardo, przez ryż w skarpecie, aż po ciepłe torebki herbaty. Takie improwizowane ciepłe okłady stanowią na ogół lepszy obiad niż leczenie schorzenia.

Na rynku pojawiło się wiele nowych produktów, które ułatwiają usuwanie styren i przynoszą lepsze rezultaty. Jednym z nich jest Maska przeciwświądowa firmy EyeEco.


Wykorzystuje ona żelowe opakowanie grzewcze i mokrą piankę, którą umieszcza się w opasce na oczy, dzięki czemu leczenie odbywa się bez użycia rąk.


Innym produktem do leczenia bez użycia rąk jest Kompres Bruder Moist Heat Eye. Jest on dostępny w rozmiarze dla jednego oka, dzięki czemu świetnie nadaje się do leczenia pojedynczych szpar.

Jest ona stosunkowo łatwa w użyciu, ponieważ podgrzewa się ją w kuchence mikrofalowej.

Niektórzy pacjenci wybierają mokrą ściereczkę podgrzewaną w kuchence mikrofalowej lub w kubku z gorącą wodą, co może wymagać regularnego podgrzewania lub zanurzania ściereczki, aby utrzymać ciepło kompresu. W przypadku wyboru tej metody należy bardzo uważać, aby nie poparzyć skóry wokół oka. Jednym z najważniejszych czynników leczenia gorącym kompresem jest ciągłe utrzymywanie ciepła przez 20 minut, a ściereczka ma tendencję do bardzo szybkiej utraty ciepła. Jeśli podejrzewasz u siebie stygę, najlepiej jest natychmiast rozpocząć leczenie.


Co zrobić, jeśli wągry nie ustępują?

Jeśli stygmat nie ustępuje, czasami może pomóc doustny antybiotyk - zwłaszcza jeśli stygmat jest związany z infekcją bakteryjną. W przypadku bardzo dużych stygmatów lub takich, które utrudniają widzenie, najlepszym rozwiązaniem może być usunięcie chirurgiczne. Powinien to zrobić okulista, najlepiej taki, który specjalizuje się w operacjach powiek.

Jak można zapobiegać powstawaniu styren i dlaczego one powracają?

Ponieważ stygsy są wywoływane przez bakterie, przyczyną ich nawrotów mogą być niektóre nawyki z Twojej rutyny. Możesz podjąć kroki, aby ograniczyć kontakt z zarazkami, a tym samym zminimalizować ryzyko powstawania styren.

Jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, aby zapobiec powstawaniu styren, jest dokładne mycie rąk przed dotknięciem twarzy lub oczu. Oznacza to, że jeśli nosisz kontakty lub nakładasz makijaż, pamiętaj o wcześniejszej dezynfekcji, aby uniknąć rozprzestrzeniania się bakterii. Oznacza to również, że jeśli masz alergię i masz potrzebę pocierania lub swędzenia oczu, pamiętaj, aby mieć pod ręką płyn do dezynfekcji rąk lub chusteczki higieniczne. W przeciwnym razie ryzykujesz infekcję, która może doprowadzić do powstania styrenu.

Innym sposobem zapobiegania tym nieprzyjemnym infekcjom jest mycie twarzy po nałożeniu makijażu. Pozostawienie makijażu na noc może zatykać pory, co może prowadzić do powstawania zakażeń. Istnieje kilka doskonałych produktów do oczyszczania powiek. Szczególnie dobre są te na bazie olejków z drzew, ponieważ olejki z drzew w naturalny sposób zabijają bakterie.

Dwa sugerowane produkty, które fantastycznie zwalczają zapalenie brzegów powiek i bakterie na powiekach to EyeEco Tea Tree Eyelid and Facial Cleanser - którymoże być stosowany pod prysznicem lub przy zlewie.

-oraz chusteczki do powiek Blephadex, które są wstępnie zmodyfikowane i nie wymagają zmywania.

Jeśli masz do czynienia ze stygmatem, który nie chce zniknąć, sprawia Ci ból lub wpływa na Twoje widzenie, pamiętaj o wizycie u optometrysty, aby go zbadać.

W razie wątpliwości zaufaj profesjonalistom

Jeśli martwi Cię bolesny krostek lub masz inne potrzeby związane z pielęgnacją oczu, szybko skontaktuj się z naszym przyjaznym zespołem, umawiając się na wizytę w True Eye już dziś.