Jak praca przy komputerze oddziałuje na wzrok?

blog_2

Praca przy monitorze to już codzienność. Nie powinniśmy jednak zapominać o tym, że naszym oczom wcale nie jest łatwo się do niej przyzwyczaić.

​Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że nieustannie zmuszamy je do zmiany kierunku spojrzenia między monitorem a klawiaturą, a niekiedy również między monitorem a innymi miejscami. Już choćby dlatego zdolność gałek ocznych do ruchu nabiera szczególnego znaczenia. Jeśli mamy do czynienia z zaburzeniami odnoszącymi się do współpracy mięśni, musimy liczyć się z utrudniającym pracę dwojeniem obrazu. W takich okolicznościach niezbędna jest odpowiednia korekta pryzmatyczna, a w niektórych okolicznościach – operacja laserowa.

Monitory, z których korzystamy są dziś kolorowe, a to sprawia, że możemy mieć do czynienia z jeszcze innym problemem. Ten związany jest z zaburzeniem widzenia barwnego. Liczba produktów dostosowanych do pracy na komputerze rośnie jednak systematycznie, coraz częściej okazuje się więc, że znalezienie rozwiązania, które morze nam rzeczywiście pomóc wcale nie jest problematyczne. Tu na pierwszy plan wysuwają się okulary z soczewkami plastikowymi wyposażone w powłokę antyrefleksyjną i antyelektrostatyczną, zawsze można jednak zaopatrzyć się w te, które posiadają soczewki progresywne. Pracodawca powinien zresztą sam troszczyć się o to, aby zatrudnione przez niego osoby miały zagwarantowaną ochronę przed skutkami szkodliwego promieniowania. Jego obowiązki są zresztą uregulowane w stosownym rozporządzeniu wydanym przez ministra pracy i opieki społecznej. Pracodawca powinien też zapewniać osobom pracującym z komputerem chroniące wzrok okulary, w sytuacji, w której zasadność ich noszenia zostanie potwierdzona przez profilaktyczne badania okulistyczne. Jeśli lekarz zaleci stosowanie okularów w celu ochrony wzroku podczas pracy, pracodawca powinien pokryć koszt ich zakupu.