Dlaczego nie należy trzeć oczu

blog_2

Choć może się to wydawać nieszkodliwe, pocieranie oczu jest czymś, co wielu z nas robi od czasu do czasu. Jest to przyjemne uczucie, ponieważ stymuluje przepływ łez i nawilżanie oczu, co przynosi ulgę suchym oczom i pomaga usunąć kurz i inne czynniki drażniące. Co więcej, pocieranie oczu może mieć działanie terapeutyczne, ponieważ uciskanie gałki ocznej stymuluje nerw błędny, który obniża tętno, łagodząc w ten sposób stres.

Dlaczego więc okuliści odradzają pocieranie oczu? Dlatego, że pocieranie oczu stanowi zagrożenie, zwłaszcza teraz, gdy COVID-19 może rozprzestrzeniać się przez błony śluzowe oczu. Co więcej, pocieranie może potencjalnie uszkodzić strukturę oczu i wzrok.

Dlaczego pocieranie oczu jest szkodliwe?

  • Ciągłe pocieranie oczu u osób podatnych może powodować ścieńczenie i osłabienie rogówki, co prowadzi do jej wybrzuszenia do przodu i nadania jej bardziej stożkowatego kształtu. Jest to tak zwany keratoconus - poważny stan, który może prowadzić do zniekształconego widzenia i ostatecznie do konieczności przeszczepu rogówki lub specjalistycznych soczewek kontaktowych, takich jak soczewki twardówkowe.
  • Jeśli w Twoim oku znajduje się ciało obce, naturalnym odruchem jest prawdopodobnie pocieranie go, aby spróbować je usunąć. Może to jednak spowodować więcej szkód, ponieważ przedmiot może porysować rogówkę. Zamiast tego spróbuj wypłukać go za pomocą roztworu soli fizjologicznej lub sztucznych łez.
  • Z higienicznego punktu widzenia, ważne jest, aby pamiętać, że twoje ręce są pokryte zarazkami i bakteriami. Dlatego włożenie do oczu palca, który nie został dokładnie umyty wodą z mydłem, może spowodować wystąpienie infekcji, takiej jak zapalenie spojówek. Ostatnie dowody wskazują, że koronawirus może być również przenoszony z rąk do oczu.

tarcie oczu

  • Pocieranie jest szkodliwe dla osób z pewnymi istniejącymi wcześniej schorzeniami oczu. Jeśli cierpisz na postępującą krótkowzroczność (krótkowzroczność spowodowaną wydłużeniem gałki ocznej) lub jaskrę (stan, który uszkadza nerw wzrokowy), pocieranie oczu może zaostrzyć stan i pogorszyć wzrok. Pocieranie oczu jest szczególnie szkodliwe dla osób cierpiących na jaskrę, u których ciśnienie w oku jest już podwyższone. Może to spowodować uszkodzenie nerwu i trwałą utratę wzroku.
  • Odwarstwienie lub oderwanie siatkówki może wystąpić z powodu podwyższonego ciśnienia w oku spowodowanego pocieraniem.
  • Nadmierne pocieranie oczu może mieć negatywny wpływ na wygląd. Może powodować pękanie drobnych naczyń krwionośnych, co skutkuje przekrwionymi oczami, cieniami i zmarszczkami wokół oczu.

Dlaczego pocieramy oczy?

Kiedy swędzą Cię oczy, kusi Cię, by je pocierać. Ale pocieranie uwalnia histaminy, które pogarszają swędzenie, co z kolei prowadzi do bardziej agresywnego pocierania oczu.

Pocieranie oczu nie jest wcale złe. Uwalnia ono więcej łez, co z kolei powoduje, że gruczoły meibomijskie, znajdujące się w obrębie powiek, wydzielają bardzo potrzebny olej do naszych oczu. Dodaje on wilgoci i chroni nasze łzy przed wyparowaniem.

Jeśli jednak często pocierasz oczy, ponieważ są one suche lub podrażnione, natychmiast skontaktuj się z dr Akshet Joshi.

Jak przestać pocierać oczy

Utrzymuj oczy nawilżone, używając sztucznych łez lub kropli do oczu. Można je znaleźć bez recepty w aptece i są one szczególnie skuteczne w walce z suchością oczu. Niektóre krople do oczu, takie jak leki przeciwhistaminowe i stabilizatory komórek tucznych, mogą być przepisane przez Dr. Akshet Joshi, aby pomóc zapobiec swędzeniu, które prowadzi do instynktownego pocierania oczu. W cięższych przypadkach, takich jak u osób cierpiących na alergię, można zastosować steroidowe krople do oczu, aby uniknąć przewlekłego pocierania oczu.

Nadmierne pocieranie oczu, czy to z powodu przewlekłej suchości oka, swędzenia oczu, czy też nawyku, powinno być rozwiązane, aby zapobiec uszkodzeniu wzroku i oczu.