Czy soczewki kontaktowe bolą?

blog_2

Na to pytanie można odpowiedzieć prosto: soczewki kontaktowe nie powinny boleć. Jeśli tak się dzieje, powinieneś jak najszybciej porozmawiać z okulistą. Kontakt z oczami może być nieco niewygodny, szczególnie przy pierwszym założeniu, ale nigdy nie powinien boleć. Uczucie dyskomfortu powinno ustąpić stosunkowo szybko - zazwyczaj w ciągu kilku godzin, gdy oczy się zaaklimatyzują.

Jeśli Twoje soczewki bolą, może to być związane z jakąś podstawową przyczyną. Może to być drobny problem lub oznaka potencjalnie niebezpiecznego stanu. Z tego powodu, nierozwiązane problemy z podrażnieniami podczas noszenia soczewek kontaktowych powinny zostać zbadane przez okulistę. Oto niektóre z powodów, dla których możesz odczuwać dyskomfort podczas noszenia soczewek kontaktowych.

Soczewka kontaktowa jest wewnątrz na zewnątrz

Może się to wydawać głupie, ale soczewka kontaktowa, która jest na zewnątrz może powodować podrażnienie i ból oka. Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić w takim przypadku, jest wyjęcie kontaktu i umycie go, a następnie prawidłowe ponowne założenie.

Soczewka jest rozerwana

Jeśli wyjąłeś soczewkę, wyczyściłeś ją i ponownie włożyłeś, a ona nadal boli, może to oznaczać, że soczewka ma małe rozdarcie. Natychmiast wyjmij ją z oka, ponieważ rozdarta soczewka kontaktowa może uszkodzić wrażliwą tkankę. Wyrzuć rozdartą soczewkę i wymień ją na nową.

Rzęsa przyklejona do soczewki

Czasami rzęsy mogą utknąć pod soczewką kontaktową. Może to powodować ogromny ból, jednak po wyjęciu soczewki powinieneś odczuć natychmiastową ulgę. Rzęsa może być niewidoczna, dlatego pamiętaj, aby dokładnie oczyścić kontakt przed włożeniem go do oka. Jeśli po umyciu soczewki i ponownym jej założeniu poczujesz się lepiej, to znaczy, że możesz kontynuować noszenie.

Możesz mieć infekcję oka

Do zakażenia oka może dojść na skutek wielu czynników, począwszy od pocierania go brudnymi rękami, a skończywszy na problemach środowiskowych. Infekcje oczu mogą występować w różnych częściach oka, takich jak powieka, wnętrze oka, rogówka lub sam grzbiet gałki ocznej. Jeśli masz jakąkolwiek infekcję oka, bardzo ważne jest, abyś unikał noszenia soczewek kontaktowych do czasu uzyskania zgody lekarza. Soczewki kontaktowe mogą pogorszyć stan infekcji w oku. Należy udać się do lekarza przy pierwszych oznakach infekcji.

Możesz mieć otarcie rogówki

Otarcie rogówki, czyli zadrapanie oka, jest jednym z najczęstszych urazów oka. Jeśli masz otarcie rogówki, prawdopodobnie odczuwasz znaczny dyskomfort, masz zaczerwienione oczy i nadwrażliwość na światło. Noszenie soczewek kontaktowych na otarciu spowoduje duży dyskomfort, nawet jeśli kontakt zostanie dokładnie oczyszczony. Większość lekarzy zaleca unikanie kontaktów podczas gojenia się oka, a jeśli ból i nadwrażliwość nie ustępują, należy udać się do lekarza.

Na soczewkach pojawiają się osady

Czasami na soczewkach kontaktowych mogą gromadzić się zanieczyszczenia, tzw. osady. Kiedy soczewka kontaktowa jest zbyt sucha, gromadzi się na niej osad, który może powodować podrażnienia. Istnieje wiele powodów i przyczyn powstawania osadów - od wietrznego otoczenia, przez zbyt długie noszenie soczewek w ciągu dnia, po spanie w soczewkach. Kiedy osad zaczyna podrażniać oko, soczewki kontaktowe powinny być natychmiast usunięte, aby nie dopuścić do trwałego uszkodzenia oka.

Zabrudzony płyn do soczewek

Innym powodem, dla którego Twoje soczewki kontaktowe mogą przeszkadzać, jest wielokrotne używanie płynu do ich czyszczenia. To powoduje, że środek czyszczący nie działa, przez co soczewki stają się brudniejsze po włożeniu ich do starego płynu. Pamiętaj, aby używać świeżego roztworu, aby utrzymać kontakty w czystości i komforcie.

Niewymienianie soczewek na czas

Próby przedłużania lub rozciągania soczewek kontaktowych są wysoce odradzane. Noszenie soczewek dłużej niż zalecane może spowodować uszkodzenie matrycy kontaktu. Może to spowodować uszkodzenie oka i potencjalnie wywołać poważną infekcję.

Soczewki kontaktowe nie powinny boleć podczas noszenia, a dyskomfort jest wskazówką, że istnieje przyczyna, którą należy się zająć. Jeśli potrzebujesz pomocy, doświadczeni lekarze i pracownicy True Eye Experts pomogą Ci ustalić, dlaczego Twoje soczewki kontaktowe powodują ból i jak sprawić, by znów były wygodne. Zadzwoń już dziś, aby umówić się na konsultację!